Ektomorfik, endomorfik i mezomorfik – czy wiesz jaki masz typ sylwetki?
Na pewno masz w gronie swoich znajomych masz osobę, która pomimo zjadania ponad przeciętnej ilości jedzenia jest szczupła. Myślę, że bez problemu znajdzie się również miejsce dla takiej, która ciągle jest na diecie - teoretycznie tej odchudzającej, a praktycznie tuczącej. Dlaczego tak jest? Geny a może coś jeszcze? Czy typ sylwetki i dieta są ze sobą jakoś powiązane? W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Somatotyp
Czy słyszałeś o czymś takim jak somatotyp? To nic innego jak typ budowy ciała odnoszący się do wszystkich jego proporcji traktowanych jako całość. Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje somatotypów: mezomorficzny, ektomorficzny i endomorficzny.
- Ektomorfik - osoba szczupła, wysoka o długich rękach oraz nogach. Charakteryzuje się również pociągłą twarzą, wąskimi biodrami, klatką piersiową i ramionami - są to tzw. typowe wieszaki, chudzielce. Ektomorfik posiada silne predyspozycje do uprawiania sportów wytrzymałościowych. Bez problemu poradzi sobie w biegu na 10 kilometrów, jak i w maratonie. Ma spore problemy z przybraniem na wadze - może jeść co chce, a i tak nie tyje. A nawet jeśli uda mu się to zrobić, to nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się zazwyczaj w okolicy brzucha - pozostała część ciała pozostaje szczupła.
- Endomorfik - całkowite przeciwieństwo ektomorfika. Jest nim zazwyczaj osoba krępa o specyficznej mocno zarysowanej szczęce - wręcz kwadratowej oraz bardzo szerokich ramionach. Wiele osób mówi, że endomrficy mają tzw. grube kości. W związku ze swoją budową ciała, endomorfik posiada predyspozycje do uprawiania sportów siłowych. Sprawdzi się w podnoszeniu ciężarów. Posiada skłonność do tycia. To najpopularniejszy typ sylwetki.
- Mezomorfik - ostatni typ sylwetki. Stanowi połączenie wyżej wymienionych cech. Najprościej mówiąc: idealny somatotyp. Niestety jest on bardzo rzadko spotykany. Chociaż nasza narodowa duma - Robert Lewandowski może pochwalić się właśnie taką budową ciała. Płaski brzuch, szeroka klatka piersiowa, wąskie biodra, umięśnione łydki oraz przedramiona - tak wygląda mezomorfik. Ten typ nie ma problemu zarówno z przybieraniem, jak i gubieniem kilogramów.
Teoria teorią.... a natura bywa kapryśna. W praktyce tworzymy najczęściej mieszankę różnych typów budowy ciała. Mało kto z nas ma to szczęście, że może uznać się jednoznacznie za mezomorfika czy endomorfika. W tym przypadku najlepszym doradcą będzie lustro. Stań przed nim w samej bieliźnie i oceń swoją sylwetkę według wcześniej podanych kryteriów.
Odchudzanie zgodne z somatotypem - jak jeść i co ćwiczyć?
Ektomorfik - prawda jest taka, że większość ektomorfików nie musi się odchudzać. Ten typ sylwetki bardzo rzadko posiada problemy z wagą - no chyba, że mowa o niedowadze!!! Ektomorfikom łatwo stracić na wadze, a trundiej przybrać! Dlatego też powinni zadbać przede wszystkim o odpowiednią kaloryczność diety - ustalić odpowiednie proporcje węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Pomocne mogą okazać się również intensywne treningi bazujące na ćwiczeniach wielostawowych, siłowych lub takich z obciążeniem. Trening typu kardio nie jest wskazany!
Podsumowanie:
- krótkie i rzadkie treningi z obciążeniem - 3 razy w tygodniu
- ograniczenie treningu kardio
- wysoka podaż kaloryczna
- niewskazana duża ilość białka
- dobra tolerancja węglowodanów
Endomorfik - musi uważać na ilość węglowodanów w diecie i pamiętać o swoich predyspozycjach do tycia! Powinien spożywać pięć posiłków dziennie obfitujących w białko! A co z treningami? Powinny być częste oraz intensywne. W tym przypadku sprawdzą się ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerze, pływanie, bieganie.
Podsumowanie:
- trening kardio przez co najmniej 30 minut kilka razy w tygodniu
- codzienna dawka ruchu - spacery, wykonywanie czynności domowych
- niska tolerancja węglowodanów
- dobra tolerancja białka oraz tłuszczów
- szybka reakcja na nawet najmniejsze odstępstwa dietetyczne
Mezomorfik - nie powinien rezygnować z systematycznej pracy. Dobre geny to jedno, a złe nawyki żywieniowe to drugie. Co prawda mezomorfik nie musi się pilnować tak bardzo jak endomorfik, ale przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania na pewno mu nie zaszkodzi. Jeżeli chodzi o wysiłek, powinien on być bardzo zróżnicowany - łączyć elementu treningu siłowego oraz aerobowego.
Podsumowanie:
- dobra tolerancja na każdy rodzaj treningu
- bardzo dobra tolerancja węglowodanów
- wysokie zapotrzebowanie energetyczne
- dowolność diety
ja niestety mam figurę endomorfika 🙁 muszę się pilnować ze wszystkim co jem…. echhhh
Ja tak samo… Wszystko idzie mi w biodra i nogi 🙁
Nawet nie wiedziałam, że istnieje taki podział…. Może znacie jakąś dietę dla endomorfika?? Bo ja już nie wiem, co mam jeść aby widzieć efekty!! Po dukanie puchłam jak balon, a na śródziemnomorskiej chodziłam na maksa głodna! 🙁
Gdyby to było takie proste.. Też mam ten typ sylwetki i wypróbowałam już chyba z milion diet! A to ograniczałam węglowodany, a to tłuszcz…. i nic… Chyba najlepszym rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek….
Szkoda, że nie jestem ektomorfikiem… Moje życie byłoby prostsze 🙁
No nie wiem czy takie proste… Wy nie możecie schudnąć, a ja nie mogę przytyć. Mam 30 lat, a wyglądam jak dziecko z podstawówki.
Tak źle i tak niedobrze. 😀 Kobietom to nigdy nie można dogodzić 😀
Hahahah 😀 każda powinna mieć figurę modelki Victoria Secret – jak dla mnie wyglądają idealnie!
O tak! <3
A co to za różnica, jaką kto ma budowę… Przecież i tak jej nie zmienimy. Możemy ewentualnie popracować nad proporcjami…
Dokładnie. Zresztą szczupła sylwetka zawsze będzie wyglądać lepiej niż otyła. Bez względu na to czy jesteśmy gruszką, jabłka czy tam jakimś ektomorfikiem.